<
ENG
s

V hlavných úlohách:

SEN, USILOVNOSŤ, GÉNY, TEXTY ŽIVOTNÝCH SKLADIEB RYTMUSA
RODINA PATRIKA
NEZNÁMA HOTELOVA IZBA
SÍDLISKO ADAMA TRAJANA, PIEŠŤANY
OSEM ROKOV ŽIVOTA RYTMUSA

TRAILER:

Aktuality:

fileicon

Postoje slovenských adolescentov k menšinám (Správa z výskumu 2016)

Bratislava, 15.12. 2016 Postoje slovenských adolescentov k menšinám. Film RYTMUS sídliskový sen ako nástroj prevencie (Správa z výskumu 2016). PhDr. Jarmila Tomková

PDF: Postoje slovenských adolescentov k menšinám (Správa z výskumu 2016)

VIAC >>

fileicon

Búra film RYTMUS sídliskový sen predsudky mladých? (Postoje slovenských adolescentov k menšinám - správa z výskumu 2016.)

Bratislava, 14.11. 2016 Spoločnosť eSlovensko prináša rok po premiére filmu Mira Drobného RYTMUS sídliskový sen výsledky výskumu na tému predsudkov mladých ľudí voči minoritám. Výskum sa uskutočnil na vzorke 1084 respondentov vo veku od 12 do 20 rokov s vekovým priemerom 15,5 roka. Časť tvorili respondenti so skúsenosťou s umiestnením v detskom domove, náhradnej rodine, reedukačnom centre, či výkone trestu, druhú časť tvoril náhodný výber respondentov národne reprezentatívny pre populáciu v spomínanom veku.

Širší výskum mapoval problematiku identity, zážitky mladých s prejavmi neznášanlivosti, sociálnej vzdialenosti a predsudkov voči Rómom. Jeho súčasťou bola spätná väzba na film RYTMUS sídliskový sen. Zaujímalo nás, ako ho prijímali mladí, do akej miery podnietil k uvažovaniu, prípadne zmenu postoja diváka.

Film Rytmus sídliskový sen videla štvrtina slovenských tínedžerov a stále pribúdajú ďalší. Väčšine tínedžerov (83,6%), ktorí ho videli, sa páčil, viac, ako polovica (53,6%) uvádza, že sa im páčil veľmi. Najviac sa páčil respondentom, ktorí sú otvorenejší vzťahom a spolupráci s Rómami, čo je väčšina (73,3%) tínedžerov.

Väčšine mladých ľudí (64%) po pozretí filmu zostal lepší pocit ohľadom samých seba a ich rodiny. Rovnaké percento opýtaných uvádza, že im pozretie filmu dobre padlo, a že sa po ňom cítili lepšie. Takmer tri štvrtiny (70,4%) tých, ktorí film videli, sa následne zamýšľalo nad tým, čo je pre nich v živote dôležité.

Na základe prieskumu možno povedať, že až 42,4% tínedžerov hovorí, že vďaka filmu sa zlepšil ich postoj k Rómom. O najväčšom zlepšení postojov k nim hovoria tí, ktorí preferujú určitú mieru blízkosti s Rómami.

VIAC >>

fileicon

Rok po kinopremiére rozpovie Rytmus svoj sídliskový sen v piatok večer 26. augusta aj na televíznych obrazovkách

Bratislava, 23. 8. 2016 - Film RYTMUS sídliskový sen, ktorý bol uvedený do kín pred rokom menil od začiatku historické rebríčky návštevnosti slovenských filmov. Okrem návštevníkov kinosál na Slovensku, v Čechách, či v Indii, si ho teraz budú môcť pozrieť aj televízni diváci!

Niekoľko rokov režisér Miro Drobný zbieral a strážil natočený materiál pred Rytmusovým pohľadom. Postupne získal mamu, otčima, brata, sestru ale aj jeho tri posledné priateľky. Nakoniec súhlasil s natáčaním aj Rytmusov biologický otec. Rytmus ani netušil aké videá, fotografie či smsky sa našli v Rakúsku, v Taliansku či v Česku, kam sa za jeho najbližšími vybral štáb. Rok po kinopremiére Miro o filme hovorí: "Kto si myslí, že Rytmus je primitívny, arogantný Romák, čo vie len nadávať, nech si ten film v telke radšej nepozrie."

Rytmus prvýkrát uvidel zozbieraný materiál až po ôsmich rokoch. Jeho bezprostredné reakcie odhaľujú jeho najcitlivejšie miesta, rodinné tabu, životné omyly, ale najmä jeho pravú tvár. "Ja sa celkovo k životu staviam dosť otvorene, racionálne. Premýšľam o možných následkoch toho, čo urobím. Možno je to tak preto, že ľudia o mne vždy pochybovali, možno preto, že sa nechcem vrátiť tam, odkiaľ pochádzam a možno preto, že ma to proste baví. Nič som vo filme nechcel zatajiť.“

Prebiehajúci nezávislý výskum eSlovensko o.z. o filme RYTMUS sídliskový sen, do ktorého sa zapojilo viac ako tisíc mladých ľudí, ukazuje, že väčšine sa film páčil (83,6%). Dvom tretinám divákov (64,1%) po pozretí filmu zostal lepší pocit ohľadom samých seba a svojej rodiny. Takmer polovica opýtaných hovorí, že to ovplyvnilo ich postoj k Rómom k lepšiemu. Výsledky výskumu vplyvu filmu na slovenskú mládež budú zverejnené po jeho celkovom vyhodnotení.

Film RYTMUS sídliskový sen uvedie rok po kinopremiére už tento piatok, 26.8., o 20.30, televízia Markíza. V piatkovej relácii Reflex poodhalí zákulisie prípravy a natáčania filmu, myšlienky režiséra Mira Drobného, ako aj hlavného protagonistu Patrika "Rytmusa" Vrbovského.

VIAC >>

fileicon

Ďalší úspech filmu RYTMUS sídliskový sen

Bratislava, 19. 4. 2016 - Film Rytmus sídliskový sen, ktorý bol uvedený do kín 20. augusta 2015 menil od začiatku historické rebríčky návštevnosti slovenských filmov. Okrem slovenských a českých divákov ho teraz môžu vidieť už aj diváci v Ázii a to na Európskom filmovom festivale (EUFF) organizovanom Delegáciou Európskej únie v Indii, Bangladéši, Nepále a na Srí Lanke.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí zabezpečilo účasť Slovenska na tomto medzinárodnom podujatí kde sa premietnu divácky najúspešnejšie filmy z krajín Európskej Únie. Do tohto ročníka bolo vybraných 23 filmov a Slovensko zastupuje práve film režiséra Mira Drobného RYTMUS sídliskový sen o najznámejšom slovenskom raperovi Patrikovi Vrbovskom.

"Neočakával som, že slovenský film môže zaujať aj ázijského diváka. Ale príbeh filmu je natoľko univerzálny, že sa s ním môžu stotožniť ľudia v ktorejkoľvek krajine. Láska, rodina, sny či odpustenie sú posolstvá, ktorým rozumie divák na Slovensku, v Čechách ale aj v Indii. Film v Ázii nekončí, bude sa premietať aj na festivaloch v Rakúsku, Poľsku, Českej republike a v ďalších krajinách."

Svoju prvú ázijskú premiéru mal film o Rytmusovi už minulý mesiac v Nepále. Následne ho uvidia diváci v Indii a to hneď v 11 mestách: Dillí, Mumbai, Kolkata, Chennai, Chandigarh, Coimbatore, Ahmedabad, Jodhpur, Pune, Hyderabad a Bangalore. V Dillí hosťuje Európsky filmový festival Veľvyslanectvo Slovenskej republiky kde bude aj špeciálna projekcia filmu pri príležitosti Predsedníctva SR v Rade Európskej únie.

Po Indii budú mať možnosť spoznať najúspešnejšieho slovenského rapera taktiež diváci na Srí Lanke a v Bangladéši, kde film premietnu do konca roka.

VIAC >>

fileicon

Premietanie filmu RYTMUS sídliskový sen

Žilina, 11. 4. 2016 - Premietanie filmu RYTMUS sídliskový sen a prednášky s režisérom filmu Mirom Drobným a Rytmusom pokračovali tento týždeň v Žiline. Záujem bol obrovský a otázky publika nemali konca. Prišli deti nielen zo Žiliny ale aj okolia. Svoje početné zastúpenie malo mesto Rajec, Čadca, Liptovský Hrádok, Martin, Považská Bystrica, prišli deti z Bytče, Istebného, Ilavy aj Ružomberka. Ďakujeme všetkým za účasť a najbližšie sa vidíme v Cinemaxe v Košiciach a Banskej Bystrici.

VIAC >>

fileicon

Rytmus sídliskový sen

21. 3. 2016, Nitra - V nitrianskom Cinemaxe sa v pondelok konala ďalšia z projekcií filmu RYTMUS sídliskový sen, ktoré organizuje eSlovensko pre študentov zo stredných škôl, detských domovov a reedukačných centier na Slovensku. Motivačnej prednášky po filme sa osobne zúčastnil režisér filmu Miro Drobný a raper Rytmus. V sále rezonovali rôzne zaujímavé témy ale tou najaktuálnejšou boli riziká virtuálneho sveta, pretože terčom nenávistného prejavu na internete sa môže stať každý. "Dôležité je zobrať život do vlastných rúk, byť pripravený na riziká a nesprávať sa ako obeť." Zhrnul význam podujatia režisér filmu a prezident eSlovensko Miro Drobný.

VIAC >>

fileicon

Slnko v sieti, národné filmové ceny

1. 3. 2016, Bratislava - Slovenská filmová a televízna akadémia udeľuje národné filmové ceny "Slnko v sieti" najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom slovenskej kinematografie. Za rok 2016 v kategórii Najlepší dokumentárny film je prihlásený tiež film RYTMUS sídliskový sen.

VIAC >>

fileicon

Deň bezpečného internetu 2016

8. 2. 2016, Bratislava - eSlovensko odštartovalo pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečného internetu sériu projekcií filmu RYTMUS sídliskový sen a motivačných prednášok pre mládež po celom Slovensku. Hlavnou témou je myšlienka ako sa nestať cieľom nenávistných prejavov na webe. Prednášok sa okrem odborníkov zúčastní aj raper Rytmus.

VIAC >>
COPYRIGHT © 2015 | DESIGN BY ANDREJ RAKOVSKÝ
Projekt je spolufinancovaný EÚ programom Connecting Europe Facility. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a Linka detskej istoty. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a tento obsah nemusí vyjadrovať názor našich partnerov a Európskeho spoločenstva.